18 Sound 15NLW9500 15-inch woofer, 1000W, 8 ohms
no reviews yet write a review
Online stock status:
Order now and receive delivery within approx. 8 business days
Package deal
  • 18 Sound 15NLW9500 15-inch woofer, 1000W, 8 ohms 2x
2x 18 Sound 15NLW9500
  • 18 Sound 15NLW9500 15-inch woofer, 1000W, 8 ohms 4x
4x 18 Sound 15NLW9500
Product no: 9000-0034-5459 Bax Music Warranty: This product comes with a 3-year warranty.
General
18 Sound's 15NLW9500 is considered the new standard in terms of 15-inch woofers. It boasts a nominal impedance of 8 ohms and an RMS output of 1000 watts so you can take advantage of a frequency range of 42 to 2000 Hz. When pushed to the limit, you've still got a sensitivity of 96 dB. Thanks to the special way the neodymium voice coil is mounted, warmth is effectively removed from the sub so you can be sure this woofer will last a long time!
Specifications
Product features
Sustainable product not specified
Type of speaker subwoofer
Minimum frequency 40 - 49 Hz
Maximum frequency 1 - 4.9 kHz
RMS capacity in watts 1,000 - 1,249 W
Peak power in watts > 3,000 watts
Sensitivity 96 dB
Nominal impedance 8 ohms
Type of magnet neodymium
Weight per speaker 7 kg
Installation depth 170 - 179 mm
Weight and dimensions including packaging
Weight (incl. packaging) 8,4 kg
Dimensions (incl. packaging) 40,5 x 40,0 x 20,5 cm
Product specifications
  • 18 Sound 15NLW9500
  • 15-inch woofer
  • technical information
    • impedance: 8 ohms
    • output capacity: 1000 W (RMS), 1400 W (program), 7000 W (peak)
    • sensitivity: 96 dB
    • frequency range: 42 Hz – 2000 kHz
    • recommended max. frequency: 500 Hz
    • voice coil diameter: 100 mm
    • voice coil material: copper
  • mounting information
    • diameter (total): 15.2 in
    • recommended housing volume: 70 - 150 L
    • number of rigging points: 8
    • rigging point diameter: 7.15 mm
    • rigging point ring diameter: 370 – 371 mm
    • front mount baffle cut-out: 35.3 cm ø
    • rear mount baffle cut-out: 35.7 cm ø
    • total depth: 17.74 cm
    • weight: 7 kg
There are no reviews for this product yet.
Package deal
2x 18 Sound 15NLW9500
Product no: 9000-0034-5582
4x 18 Sound 15NLW9500
Product no: 9000-0034-5583