Osram HTI1500W/D7/60 SHARXS SFC10-4 6000K Gas-Discharge Bulb
no reviews yet write a review
Online stock status:
 In stock
Order before 10:00pm = receive it on Monday (free)
Only 1 piece in stock in our warehouse
7,5% EXTRA OFF WITH CODE: EXTRA75
Package deal
  • Osram HTI1500W/D7/60 SHARXS SFC10-4 6000K Gas-Discharge Bulb 2x
2x Osram HTI1500W/D7/60
  • Osram HTI1500W/D7/60 SHARXS SFC10-4 6000K Gas-Discharge Bulb 4x
4x Osram HTI1500W/D7/60
General
This Osram SharXS HTI 1500W/D7/60 gives a cool white light colour and has an extremely high light output. It functions from 1200 to 1500W and can be installed in any position. Thanks to the XS technology, you are also assured of a very secure fixing. Finally, this SharXS HTI 1500W/D7/60 from Osram can be relit when warm, indispensable for smooth and uninterrupted operation on stages and in theatres.
Tips or comments about this product
  • This lamp is intended for use in theatre and on stages
Specifications
Product features
Sustainable product not specified
Weight and dimensions including packaging
Weight (incl. packaging) 125 gr
Dimensions (incl. packaging) 25,0 x 10,0 x 5,5 cm
Product specifications
  • Osram SHARXS HTI1500W/D7/60
  • gas discharge lamp
  • wattage: 1500 W
  • voltage: 110 V
  • lamp base: SFC10-4
  • colour temperature: 6000 K
  • expected average life: 750 hours
  • lumen: 145000 lm
  • colour rendering index (CRI): 90 Ra
  • diameter: 25 mm
  • double-sided base
  • energy label (EEL): B
  • XS technology: extreme seal
  • highly heat-resistant (up to more than 450°C)
There are no reviews for this product yet.
Other people also bought
  • Innox SNAP PRO Cable Ties (Pack of 5)
  • Innox ALA G50 50mm G-Hook
    Innox ALA G50 50mm G-Hook
  • Innox ETA GAF-01-BK Gaffer Tape, 50mm x 50m (Black)
  • American DJ Safety cable 1.40 m, 3.2 mm with carbine hook
  • Innox SAF-BASIC-30B safety cable 3.2 mm 30 cm black
  • Accu-case AC-145 flight bag 19 x 18 x 11 inches
  • Accu-case AC-125 flightbag 330 x 330 x 335 mm
  • Innox ALA G50 G-hook 50 mm (20 pieces)